A székrekedés a legtöbb esetben ideiglenes és a megfelelő ételekkel, illetve életmód változtatással meg is szüntethető. Ne feledjük azonban, hogy a krónikus vagy a hosszú távú székrekedés mögöttes rendellenességre utalhat, amit egy orvosnak kell diagnosztizálnia. Sok gyógynövénnyel enyhíthető a székrekedés, azonban mielőtt bármelyiket is el kezdenénk használni, érdemes egy orvossal vagy egy természetgyógyásszal konzultálni a szükséges dózisokról és az adott gyógynövény biztonságosságáról.
A cascara vagy a Rahmnus purshiana a vízitorma családjába tartozik és Európában, Nyugat-Ázsiában és Észak-Amerika nyugati hegyeiben nő. Kérgét gyógyszerként használják jellemzően keserű íze miatt. Dr. Sharol Tilgner szerint a Cascara számos olyan glikozidot tartalmaz, melyek aktivizálják a bélflóra működését. A növénynek hashajtó hatása van, mivel nedvesíti a székletet és ösztönzi a bél izmainak összehúzódását. A székrekedés enyhítése mellett hatékonyan kezeli az aranyeres betegségeket is. Nem használható hosszútávon, mivel a szervezet kimerüléséhez és a bél izomzatának gyengüléséhez vezet, így a későbbi hashajtás kevésbé hatékony lesz. Lehetnek mellékhatásai és kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, ezért fontos, hogy konzultáljunk egy orvossal használata előtt.
A Senna vagy a Cassia a hüvelyesek családjának tagja. A leveleit gyógyszerként is használják, ezek szintén keserűek. Dr. Tilgner szerint a senna nagyon hasznos a székrekedés enyhítésében, de ezenfelül kiválóan használható a felfúvódás, a kólika, a repedések és az aranyér kezelésére is. Szintén a bél izomműködését fokozza és a székletet nedvesíti.
Az édesgyökér vagy a Glycerrhiza glabra felhasználási területei igen sokrétűek. A gyökeret terápiás céllal használják, édes íze miatt kiváló teákat készíthetünk belőle. Az édesgyökérről köztudott, hogy nyugtatja a gyomrot és a bélrendszert, így segítségével sokféle emésztési probléma megszüntethető, így a fekélyek, a májbetegség és a gyulladásos állapotok is. Az édesgyökérnek enyhe hashajtó hatása is ismert, így az alkalmi székrekedést is kezeli. Ne szedjük azonban, ha magas vérnyomásban, szívelégtelenségben, vese- vagy májbetegségben szenvedünk.
A sárga lórom vagy bodros lórom a hajdinák körébe tartozik. A gyökeret orvosilag is használják, igen keserű az íze. A máj és az epehólyag betegségeit gyógyítja. Tanninokat, oxalátokat, antakinonokat tartalmaz, ezért ne használják a máj- és vesebetegségben szenvedők. Enyhe hashajtó hatása bizonyított.
EMÓCIÓ 7.84 élőflórás, magas flavonoid antioxidáns-tartalmú, immunerősítő étrend-kiegészítő ital.
A megfelelő bélműködés elősegítéséért - mozgásszegény életmód vagy helytelen táplálkozási szokások esetén
Az ánizs egészségvédő hatóanyagokban gazdag, antibakteriális, gyulladáscsökkentő és gombaellenes hatással bíró gyógynövény. Segíthet a gyomorfekély leküzdésében, a vércukor szinten tartásában, a depresszió és a menopauza tüneteinek csökkentésében.